21.01.2020

Raport – Allianz Risk Barometer 2020

W styczniu bieżącego roku firma Allianz opublikowała dziewiąty z rzędu raport dotyczący ryzyka biznesowego. Jego wyniki są zaskakujące i bez precedensu w przeszłości.

W styczniu br. firma Allianz Global Corporate & Speciality (AGCS) będąca wiodącym, globalnym dostawcą ubezpieczeń korporacyjnych i kluczową jednostką biznesową Grupy Allianz, jak co roku przeprowadziła badanie ryzyka korporacyjnego. Badanie objęło 2 718 respondentów ze 102 krajów. Jest to jedno z najobszerniejszych tego typu badań dostępnych na rynku, uwieńczone raportem „Allianz Risk Barometer 2020”.

W aktualnym raporcie Cyberzagrożenia znalazły się na szczycie zestawienia stanowiąc największe zagrożenie ryzyka biznesowego pośród ankietowanych firm. Jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ incydenty bezpieczeństwa ankietowani ocenili jako większe zagrożenie dla swojego biznesu niż zakłócenia ciągłości działania, zmiany prawne, katastrofy naturalne czy utratę reputacji firmy oraz wartości marki! Jeszcze siedem lat temu cyberzagrożenia znajdowały się na 15 miejscu w rankingu.

Autorzy raportu opisują wyzwania, które stoją przed dzisiejszymi firmami, takie jak większe i bardziej kosztowne naruszenia danych, ataki ransomware czy też rozgrywki polityczne prowadzone za pomocą nowoczesnych technologii.

Jednym z kluczowych zagadnień związanych przyczyną zagrożeń poruszonych w raporcie jest czynnik ludzki:

 „Szacuje się, że od 50% do 90% naruszeń jest spowodowanych lub popełnianych przez pracowników, czy to przez zwykły błąd, czy przez padnięcie ofiarą phishingu lub inżynierii społecznej. Dobrze wyszkoleni i czujni pracownicy mogą stać się przedłużeniem zespołu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego w firmie i pomóc w stworzeniu o wiele silniejszego systemu ochrony zasobów firmy”.

Autorzy raportu podkreślają, że inwestowanie w świadomość pracowników wraz z aktualizacją i ciągłym monitorowaniem systemów powinno zdecydowanie znajdować się na szczycie listy zadań do wykonania w firmie. Regularne kampanie uświadamiające i antyphishingowe (Security Awareness) powinny stanowić jeden z kluczowych filarów planu ochrony przed Cyberzagrożeniami.

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat skutecznej metodologii wdrożenia programu podwyższającego świadomość zagrożeń dla pracowników (Security Awareness) i wzmocnienia kultury bezpieczeństwa w Twojej organizacji skontaktuj się z nami: Kontakt

 

Pełną treść raportu można pobrać ze strony: https://www.agcs.allianz.com/news-and-insights/reports/allianz-risk-barometer.html

W tym miejscu można zapoznać się z wynikami raportu z podziałem na kontynenty, kraje i wielkość firm biorących udział w badaniu: https://www.agcs.allianz.com/content/dam/onemarketing/agcs/agcs/reports/Allianz-Risk-Barometer-2020-Appendix.pdf